Naszych zmarłych możemy pogrzebać wykorzystując różnorodne metody. Może to być pochówek tradycyjny bądź kremacja zwłok. Istnieje jednak pewien wyjątkowy rodzaj pogrzebu, który jest oryginalny, drogi i nie koniecznie dostępny dla każdego. To pogrzeb kosmiczny!

Czym jest pogrzeb kosmiczny?

Pogrzeb kosmiczny polega na pochowaniu części prochów zmarłego w przestrzeni kosmicznej. W kosmos najczęściej wysyłana jest niewielka ilość prochów, mieszcząca się w pojemniku wielkości szminki do ust. W zależności od woli zmarłego i kwoty, jaką może zapłacić jego rodzina – pogrzeb kosmiczny może mieć kilka destynacji.

Miejscem pochówku prochów może być zatem:

* orbita okołoziemska,

* powierzchnia Księżyca,

* przestrzeń międzygwiezdna.

Taki rodzaj pochówku stosowany jest od 1992 roku, chociaż sama idea powstała znacznie wcześniej. W latach trzydziestych ubiegłego wieku na pomysł ten wpadł autor opowiadań science fiction, Neil R. Jones. W utworze „The Jameson Satellite” opisał on ten nietuzinkowy sposób pogrzebu, prezentując kuszącą inspirację do urzeczywistnienia tego zamysłu. W kolejnych latach nie traktowano tej koncepcji zbyt poważnie, aż do czasu, kiedy jej entuzjaści rzeczywiście wprowadzili ją w życie.

Kto pragnie kosmicznego pochówku?

Na ten rodzaj pogrzebu najczęściej decydują się osoby w pewien sposób związane z kosmosem, czy to zawodowo czy hobbystycznie. Pierwszą osobą, której prochy zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną, był Gene’a Roddenberry, twórca kultowego „Star Treka”. Jego skremowane szczątki wyruszyły w swoją ostatnią drogę na pokładzie promu kosmicznego Columbia.

Tę symboliczną formę pochówku wybrał również odkrywca Plutona, amerykański astronauta Clyde Tombaugh. Jego ostatnim życzeniem był pogrzeb na tej karłowatej planecie. Życzenie to udało się niemalże w pełni zrealizować – jego prochy trafiły na orbitę Plutona, wyniesione tam na pokładzie sondy kosmicznej New Horizon. Ponadto, z tej formy pochówku korzystali astronauci, astronomowie czy fizycy jądrowi pracujący dla NASA. Obecnie również osoby prywatne chcą zostać pochowane w ten sposób, a do dnia dzisiejszego odbyło się kilka tysięcy takich pozaziemskich pogrzebów.

Firmy oferujące pogrzeby w kosmosie

Pod koniec XX stulecia pogrzeby kosmiczne stały się usługą komercyjną. Wynoszeniem skremowanych szczątków w kosmos zajmuje się obecnie kilka firm. Jedną z nich jest Elysium Space, która oferuje takie usługi od 2013 roku. Kolejną znaną firmą z tej branży jest Celestis, która od początków swojej działalności wysłała w kosmos ponad tysiąc kapsuł z prochami zmarłych.

Inna pomysł na pogrzeb kosmiczny

Ciekawą wariacją na temat pochówku w kosmosie jest również pomysł dwóch angielskich studentów. Ci przedsiębiorczy, młodzi ludzie oferują wysłanie w kosmos kapsuły ze spopielonymi szczątkami – za pomocą wypełnionego wodorem balonu. Balon wynosi kapsułę na wysokość 30 kilometrów, a przebieg tego wydarzenia można obejrzeć dzięki zamontowanej na nim kamerze. Swojej koncepcji nadali oni nazwę Ascension Flights, a za skorzystanie z niej należy zapłacić około 800 funtów.

Co się dzieje z prochami w kosmosie?

Losem, który najczęściej spotyka szczątki wysłane w kosmos – jest spłonięcie przy wejściu w atmosferę. W innych przypadkach kapsuły z prochami pozostają na pokładach sond kosmicznych lub opuszczają zupełnie orbitę okołoziemską. Ten symboliczny pogrzeb ma coraz więcej zwolenników, którzy są skłonni zapłacić za taki pochówek nawet znaczną sumę pieniędzy.

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *