Ze Śmiercią Na Ty to blog powstały z myślą o śmierci i umieraniu, a także wszystkim tym co z nimi związane. Na co dzień staramy się unikać rozmów czy rozmyślań o naszym przemijaniu. W pędzie codziennego życia zapominamy lub robimy wszystko, aby nie pamiętać, że czeka nas nieuniknione. Trudno się zresztą dziwić, ludzie od wieków odczuwają niepokój wobec zjawisk i rzeczy, których nie rozumieją. Śmierć od zawsze była dla nas czymś niepojętym. Ludzie, których znaliśmy, którzy byli obecni wśród nas przez dziesiątki lat, nagle po przekroczeniu granicy między życiem, a śmiercią są w miejscu niezbadanym, niedostępnym dla nas.

Mimo coraz szerszej wiedzy o ludzkiej anatomii oraz funkcjonowaniu naszego mózgu zdobywamy jedynie szczątkowe informacje o samym procesie umierania. Na dzień dzisiejszy, rozbiega się nasze rozumienie kwestii tak podstawowych, jak definicja śmierci czy stwierdzenie zgonu. Nie mamy nawet pewności, czy transplantacje, zabiegi wykonywane od lat i postrzegane jako operacje ostatniej szansy, nie przyczyniają się do śmierci dawców. Śmierci w męczarniach, nie uśmierzanych żadnymi lekami przeciwbólowymi. Czyż nie warto wyrobić sobie własnego zdania w tak trudnych kwestiach, jak te związane ze śmiercią?

Ciekawość to pragnienie poznawania nowych rzeczy i zjawisk. Ciekawość jest katalizatorem nauki, kieruje nasze zainteresowania w stronę tego, co niezbadane. Właśnie dlatego zdecydowałem, ze Ciekawość będzie autorem wszelkich tekstów na stronie. Będzie prowadziła Czytelników przez tematy, które nie zawsze chcemy poruszać, a także takie, których boimy się dotykać w naszych przemyśleniach. Nie będzie uznawała tematów tabu, nie będzie cicho, bo o tym nie wypada mówić. Wszystko to co dzieję się z nami przed i po śmierci jest ludzkie i o tym wszystkim winno się mieć świadomość.

Nasze myśli kierują się ku śmierci najczęściej w chwilach głębokiej żałoby, gdy gaśnie bliska nam osoba. Wszelkie osądy i decyzje podjęte w trakcie przeżywania dużych emocji mogą nie być tymi, których tak naprawdę oczekiwaliśmy. Skutki błędnie podjętych decyzji mogą męczyć nas jeszcze przez wiele lat. Przeżywając duże emocje jesteśmy podatni na sugestie, łatwiej jest nas zmanipulować. ZeŚmierciąNaTy.pl ma zachęcić nas do rozmowy, do poczynienia pewnych ustaleń wcześniej, zanim będzie za późno. Kolejnym celem nadrzędnym jest oswojenie każdego z nas z myślą o śmierci, że kiedyś wszyscy przeminiemy. Zrozumienie tego faktu ułatwi nam przejście przez życie z podniesioną głową, nie chowając za sobą żadnych lęków.

Jeśli kiedykolwiek odczujesz potrzebę skontaktowania się ze mną droga Czytelniczko i drogi Czytelniku zapraszam do zakładki kontakt (LINK). Chętnie przeczytam o wszelkich Waszych spostrzeżeniach, a także propozycjach. Tymczasem, mam nadzieję, że wspólnie ze mną będzie przechodzić przez niezwykły temat śmierci, a nasza Ciekawość będzie stale mobilizowała nas do pogłębiania swojej wiedzy.