O-bon jest dorocznie celebrowanym japońskim świętem zmarłych o ponad pięćsetletniej tradycji. Trwające trzy dni uroczystości poświęcone są pamięci zmarłych bliskich. Podczas tych pełnych światła dni i nocy, dusze zmarłych wracają na ziemię by odwiedzić żyjących członków rodzin. Jest to również okazja do uroczystych spotkań rodzinnych, na które Japończycy zjeżdżają z całego kraju.

Dusze zmarłych

Zgodnie z wierzeniami, panującymi w kraju Kwitnącej Wiśni, dusze zmarłych dzielą się na:

– dusze zmarłych przodków,

– nowe duchy i dusze osób zmarłych nagle,

– głodne „duchy gaki”.

Wszystkie dusze zmarłych należy uczcić, a buddyjskie „duchy gaki” trzeba dodatkowo nakarmić – co należy do zadań tutejszych mnichów. Składają oni w ofierze duchom dary, uprzednio przyniesione przez rodziny zmarłych osób.

O-bon – radość i tańce

W przeciwieństwie do naszego, pełnego zadumy Święta Zmarłych, japoński O-bon jest uroczystością radosną i wypełnioną tańcem. Podobnie jak ma to miejsce w Polsce, rodziny zmarłych odwiedzają groby swoich bliskich, porządkują je i przygotowują do święta. W domach tworzone są w tym czasie niewielkie ołtarzyki ku czci zmarłych członków rodziny. Instalowane przed nimi specjalne półeczki służą pozostawianiu podarunków w postaci ryżu czy owoców.

O-bon czyli Festiwal Latarni

Pierwszego dnia święta O-bon ołtarzyki te dekoruje się ozdobnymi lampionami tak, aby dusze zmarłych mogły odnaleźć drogę do domu. Japońskie święto zmarłych nierozerwalnie łączy się z tańcem bon odori. Taniec ten wyraża radość z obcowania z duszami bliskich oraz posiada moc odstraszania niepożądanych duchów. Jego choreografia z reguły przedstawia określoną historię np. taniec symbolizujący pracę górników lub opowieść o morzu. Bon odori jest to taniec grupowy, wykonywany w miejscach, w których łączą się światy żywych i zmarłych. Według wierzeń do miejsc z pogranicza światów należą np. brzegi mórz czy jezior, można jednak tańczyć także na ulicach i wewnątrz domostw. Tańcowi towarzyszy najczęściej wesoła, głośna muzyka, a jego kroki są zróżnicowane w zależności od regionu. W ostatnim dniu święta bliscy zmarłego wychodzą z lampionami z domów i udają się na cmentarze, aby odprowadzić dusze przodków do miejsca spoczynku.

Pożegnalne ognie na pięciu górach

Najbardziej znanym wydarzeniem związanym ze świętem zmarłych jest festiwal „Gozan no okuribi”, który odbywa się w Kioto. Podczas celebracji na pięciu wzgórzach otaczających Kioto rozpalane są ogromne ogniska wskazujące duszom zmarłych drogę w zaświaty. Ognie te widoczne są z dużych odległości, a kształty ognisk mają symboliczne znaczenie. Poza Japonią święto O-bon jest uznawane w wielu krajach i wciąż kultywowane przez Japończyków w Argentynie, Brazylii czy Chinach.

O-bon i tradycja

Chociaż oprawa uroczystości jest corocznie unowocześniana, nie traci ona nic ze swojej tradycyjnej atmosfery. W obchody święta zmarłych włączane są lokalne samorządy, na zamówienie których co roku tworzy się zarówno nową melodię, jak i układ tańca. Są one zawczasu publikowane w mediach tak, aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Ma to również na celu włączanie osób z młodego pokolenia w przygotowanie i celebrację święta poświęconego duchom przodków.

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *