Asfiksja – dla większości zupełnie obce słowo, oznacza nic innego, jak śmierć przez pozbawienie organizmu dostępu do tlenu, synonimami tego słowa jest uduszenie lub anoksemia. Z medycznego punktu widzenia, płuca zaopatrują krew w tlen, a ona natomiast transportuje go do całego organizmu, wszystkich tkanek, narządów, a w szczególności do samego mózgu.

Przykłady asfiksji – zadławienie, powieszenie czy zadzierzgnięcie

Asfiksja następuje w wyniku fizycznego zatkania dróg oddechowych, a wachlarz przyczyn ich zablokowania jest naprawdę szeroki. Najbardziej oczywistymi przykładami jest zadławienie, powieszenie lub zadzierzgnięcie. Zadzierzgnięcie jest skutkiem bezpośredniego działania siły rąk drugiego człowieka na narządy dróg oddechowych. Śmierć w wyniku zadzierzgnięcia charakteryzuje się krwawymi podbiegnięciami w okolicach szyi, otarciami naskórka, a także złamaniami kości gnykowej czy również chrząstek krtani. Powieszenie i zadzierzgnięcie, choć zbliżone przyczynowo, obie polegają na ucisku pętli na szyi, różnią się w patomechanizmie zgonu. Charakterystycznymi cechami powieszenia jest bruzda wisielcza, która przebiega pod kątem do całej długości ciała. Powyżej bruzdy występuje bladość skóry. Śmierć następuje najczęściej z dwóch przyczyn, pierwsza poprzez niedokrwienie mózgu spowodowane uciskiem na tętnice szyjną, druga natomiast to przesunięcie korzenia języka do tylnej ściany gardła, co uniemożliwia wymianę powietrza. O ile powieszenie najczęściej spowodowane jest samobójstwem, o tyle zadzierzgnięcie nieodłącznie wiąże się z morderstwem. W przypadku zadzierzgnięcia występuje inny przebieg pętli, bruzda jest pozioma, a na twarzy występują zasinienia i widoczne wybroczyny pod spojówkowe.

Asfiksja to też śmierć przez zgniecenie

Innym przykładem, może być śmierć przez zgniecenie, która następuje najczęściej w skutek przysypania piachem lub stratowania nieszczęśnika przez tłum. W związku z silnym uciskiem na klatkę piersiową uniemożliwiony zostaje ruch płuc. Najbardziej znanym przypadkiem śmierci przez zadeptanie jest tragedia na Hillsborough, gdzie poprzez wybuch paniki, większość z 96 ofiar katastrofy, została zadeptana. Ostatnim przykładem z naszego lokalnego podwórka, jest śmierć młodych ludzi, którzy zostali zadeptani podczas imprezy zorganizowanej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Asfiksja może występować również w skutek zalania pęcherzyków płucnych, np. podczas utonięcia, lub w wyniku kontaktu ze związkami z grup cyjanków. Innymi przykładami mogą być ataki powodujące zatrzymanie czynności oddechowych, takie jak zespół bezdechu sennego czy ataki astmy.

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *