Przeobrażenie tłuszczowo-woskowe

Proces ten zachodzi najczęściej w dość wilgotnym środowisku, stosunkowo zimnym, a także przy ograniczonym dostępie do tlenu, np. głębokie piwnice. Woda nie musi mieć dostępu do zwłok, gdyż ludzkie ciało składa się w dużej części z wody, która wystarcza do występowania niniejszego procesu. Jednakże, warunkiem rozpoczęcia przeobrażenia tłuszczowo-woskowego jest odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej znajdującej się w zwłokach. Po przejściu takiego procesu, zwłoki zachowują przeważnie dość dobrze kształty, a także widoczne są rysy twarzy. Niekiedy możliwe jest rozpoznanie na ciele ran kłutych albo bruzd wisielczych. Skóra posiada barwę szaro-białawą lub brudno-żółtą, dodatkowo po wyschnięciu staje się krucha, nadając całym zwłokom wygląd, jakby zostały pokropione gipsem. Proces przeobrażenia zaczyna się całkiem wcześnie, bo jeszcze w trakcie początkowego stanu gnicia. Przeobrażenie tłuszczowo-woskowe dobrze widoczne jest już po dwóch lub trzech miesiącach, lecz pełne przeobrażenie następuje dopiero po kilku latach przebywania zwłok w odpowiednim środowisku.

Przeobrażenie torfowiskowe

Zgodnie z nazwą proces występuje w torfowiskach. W przypadku tego przeobrażenia następuje wygarbowanie skóry i częściowo tkanek, a tkanki kostne podlegają demineralizacji, w skutek której kości stają się elastyczne i „gumowate”. Dość charakterystycznym elementem dla tego procesu jest silne działanie ciśnienia mas torfu, które powoduje „spłaszczenie” ciała. Ponadto, proces ten jest zazwyczaj długotrwały i możliwe jest, że zwłoki objęte przeobrażeniem torfowiskowym, na skutek utonięcia w torfowiskach lub bagnach, mogą przetrwać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy lat.

Zeszkieletowanie

Proces ten jest ostatnim stadium rozkładu zwłok, podczas którego następuje pełne rozłożenie się tkanek miękkich i odsłonięcie w ten sposób pełnego szkieletu osoby zmarłej. Tak jak cały proces rozkładu, tak i ostatni etap zależny jest od takich czynników jak wilgotność czy temperatura otoczenia. Ponadto, na czas rozkładu i wyeksponowanie szkieletu wpływ mają padlinożercy. W początkowym stadium rozpadu z ciała uwalniane jest nawet 400 różnych związków chemicznych, które przedostają się do atmosfery. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na jednej z trupich farm, proces ubywania szkieletu może przedstawiać się, jak poniżej:

* do 3 tygodni – małe kości zaczynają się przemieszczać,

* do 5 tygodni – stawy są wyraźnie rozrzucone,

* do 4 miesięcy – nie ma już połączeń kości,

*  do roku – brak mniejszych kości, pełen szkielet jest już rozproszony

* do 4 lat – pojedyncze kości są złamane lub pęknięte, zaczynają gubić się większe kości,

* ponad 12 lat – przegnicie i zmurszenie kości, częściowy „pochówek” (niektóre części szkieletu zostają przysypane ziemią na skutek erozji, wiatru, burz itp.)

*  ponad 15 lat – brak zwłok

Podsumowanie

Dobrnęliśmy do końca pierwszego na naszym portalu cyklu artykułów, który traktował o procesach zachodzących z ciałem po śmierci. Długo zastanawialiśmy się nad publikacją zdjęć do każdego z opisywanych procesów, jednakże ze względu na dość trudną tematykę, nie wspominając nawet o zdjęciach, postanowiliśmy iż wszyscy Ci, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o doświadczenia wizualne nie będą mieli problemu ze znalezieniem odpowiednich grafik w wyszukiwarkach internetowych. Mamy nadzieję, że temat choć jest dość skomplikowany, to udało nam się go przedstawić w możliwie przystępny i ciekawy sposób. Wiemy, iż o niektórych zagadnieniach jedynie wspomnieliśmy, jednakże będą one wyjaśniane w kolejnych postach.

Drodzy Czytelnicy! Wspomniany cykl artykułów powstał ze względu na dużą ilość maili z prośbą o poruszenie tego tematu. Jeśli będziecie chcieli, abyśmy wyjaśnili inne, równie ciekawe procesy, prosimy o kontakt.

Udostępnij post:

One thought on “Procesy zachodzące w ciele po śmierci część 4”

  1. 15 lat brak zwłok…to co sie dzieje ze archeolodzy np przy budowach dróg odnajduja kości czasami sprzed kilkuset lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *