Priapizm

Czym jest priapizm?

Priapizm polega na pojawieniu się długotrwałego wzwodu, który w żaden sposób nie jest związany z podnieceniem lub pobudzeniem seksualnym. Wzwód pojawiający się po śmierci określany jest erekcją pośmiertną lub angel lust (ang. anielska żądza). W przypadku zwłok mężczyzn, erekcja pośmiertna występuje najczęściej w skutek powieszenia.

Erekcja pośmiertna u ludzi

Odnosząc się do badań dr Brierre, zaobserwował on erekcje pośmiertną wśród dziesięciu na stu czternastu przebadanych ciał osób zmarłych. Co ciekawe, występowała ona także u mężczyzny, który strzelił do siebie z pistoletu. W sposób częściowy, występowała ona także u osoby, która przyjęła truciznę. Należy wyjaśnić, iż śmierć przez powieszenie, bez względu na to czy jej podłożem jest samobójstwo czy egzekucja, ma wpływ na fizjologię narządów rodnych człowieka po zgonie. Siła wywierana przez linę na rdzeń kręgowy powoduje mimowolną reakcję organizmu. W przypadku śmierci kobiet, powieszenie powoduje obrzęknięcie warg sromowych oraz łechtaczki. Mężczyźni natomiast doświadczają erekcji, której towarzyszy uwolnienie płynów ustrojowych, przypominających wytrysk. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami erekcja pośmiertna występuje u 30% osób, których śmierć nastąpiła przez powieszenie.

Badania nad zwierzętami

W książce The Evaluation of Sexual Disorders: Psychological and Medical Aspects zauważa się, że nie tylko ludzie, ale także zwierzęta, które poddawane były fizycznej eutanazji poprzez skręcenie karku, doświadczały terminalnej erekcji. Autorzy argumentują, iż nasz organizm przez większość czasu, wysyła sygnały hamujące, które przeciwdziałają fizycznym objawom podniecenia. W przypadku gwałtownej i silnej stymulacji rdzenia, jaka następuje w przypadku powieszenia, centralny ośrodek hamowania erekcji przestaje funkcjonować, co automatycznie powodować może wzwód.

Najbardziej znany przypadek erekcji pośmiertnej

Qooro taag jest określeniem masakry ludności cywilnej, która odbyła się 18 i 19 marca 1991 roku we wsi Bancadde w Somalii. Etymologia tego określenia wywodzi się od słowa qorro oznaczającego penisa oraz taag tłumaczonego jako erekcja. Pierwszego dnia masakry Siły Somalijskiego Ruchu Narodowego (Somali National Movement; SNM) zabiły 54 cywilów, jednak to wydarzenia z drugiego dnia nadały nazwę tej masakrze. Gdy siły SNM przybyły 19 marca do wsi Bancadde, przekonały 30 mężczyzn z klanu Reer Jibril do odłożenia broni, argumentując, że są tu w celach pokojowych. Argumentowali, iż przybyli świętować razem z nimi ramadan. Jednakże, natychmiast po odłożeniu przez nich broni, żołnierze SNM rozstrzelali wszystkich obecnych tam mężczyzn. Podczas sprawdzania zwłok okazało się, że u większości z nich występowała erekcja pośmiertna. Była ona widoczna przez wybrzuszenia na spodniach.

Najdłuższa erekcja na świecie

W 2017 roku, Viktor Vynd Museum of Curiosities, Fine Art. & Natural History w Hackney (Londyn), nabyło za cenę 100 tysięcy funtów zmumifikowanego penisa, który został usunięty z ciała Anglika, powieszonego w XIX wieku. Penis ten otrzymał miano najdłużej utrzymującej się erekcji na świecie. Co ciekawe, może być on również od muzeum wypożyczony za kwotę 2 500 funtów. Jak do tej pory nie jest możliwe określenie liczby zainteresowanych osób wypożyczeniem owego rekordzisty.

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *