Każda kultura i religia ma swoje zwyczaje i obrzędy pogrzebowe.  W chrześcijaństwie sam rytuał uległ znacznemu uproszczeniu, a część zadań, przejął na siebie zakład pogrzebowy. Dzięki temu rodzina nie musimy załatwiać w trudnych chwilach formalności, lecz może w spokoju przeżywać żałobę. A jak to jest w przypadku pogrzebów żydowskich? Czy tutaj również można liczyć na wsparcie domu pogrzebowego? Jak wygląda przygotowanie ciała i sam pochówek? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Pochówek żydowski – co warto wiedzieć?

Nie ma co ukrywać, że pogrzeb bliskiej osoby, to jeden z trudniejszych momentów niezależnie od tego, jakiego wyznania jesteśmy. Aby swojego bliskiego pochować z należytym szacunkiem, należy dopilnować nie tylko formalności, ale i obyczajów. W takich przypadkach bardzo pomocny okazuje się dom pogrzebowy, ale co robić, gdy w grę wchodzi pochówek żydowski? Do swojej dyspozycji mamy Chewra Kadisze, czyli bractwo pogrzebowe, które działa charytatywnie we wszystkich gminach żydowskich. Jednak nie tylko, ponieważ istnieje też wiele profesjonalnych domów pogrzebowych, które również mogą zająć się organizacją pochówku żydowskiego. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie się zgłosić.

Przygotowanie ciała

Zanim zostanie przygotowany  pogrzeb, najpierw należy odpowiedni zając się ciałem zmarłego. Po jego śmierci zamyka się mu oczy, a ciało kładzie na podłodze i przykrywa. Następnie wokół ciała ustawia się płonące świece. W trakcie przygotowań ciało zmarłego jest dokładnie myte. Zmarłemu zdejmuje się wszelkiego rodzaju opatrunki, plastry oraz protezy. Następnie obleka się je w prosty, płócienny całun. Również trumna powinna być prosta, gdyż dzięki temu, każdy zmarły traktowany jest z taką samą czcią. Nie ma podziału na biednych i bogatych.

Uroczystości pogrzebowe

Sam pogrzeb powinien zostać zorganizowany w ciągu doby od zgonu. Swoje usługi pogrzebowe, podobnie jak przygotowaniem ciała oferuje Chewra Kadisza. To na niej spoczywa nie tylko przygotowanie ciała, ale również obowiązek czuwania przy zwłokach i organizowania modlitw.

Przed ostatecznym zamknięciem wieka trumny nad głowę zmarłego sypie się ziemię pochodzącą z Izraela. Następnie trumna z ciałem przenoszona jest z domu pogrzebowego na cmentarz. Kondukt żałobny idzie powoli, aby okazać szacunek zmarłemu i pożegnać się z nim bez pośpiechu. Podczas ceremonii pogrzebowej nie może zabraknąć obowiązkowych modlitw. Przede wszystkim mowa tutaj o kaddisz odmawiany przez kworum modlitewne. Kondolencje najbliższym zmarłego składa się na stypie. Po pogrzebie przez 7 dni trwa tzw. sziwa, czyli okres żałoby, który obejmuje najbliższą rodzinę. W tym czasie najbliższym rodzinie zmarłego nie wolno pracować, jeść mięsa, czy pić wina.

Szacunek dla zmarłego

Choć każda religia i kultura jest inna, to każdemu zmarłemu okazywany jest najwyższy szacunek. Warto o tym pamiętać przy organizacji pochówku i jeśli nie wiemy, jak się tym zająć, lub nie jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniu, lepiej zgłosić się po fachową poradę do kogoś bardziej doświadczonego, jak zakład pogrzebowy, który działa lokalnie i posiada należytą wiedzę.

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *